مشاوره پایان نامه و مقاله حسابداری، ارائه مقالات روز حسابداری از نشریات معتبر، ارائه ترجمه تخصصی حسابداری و مالی، ارائه اطلاعات صورتهای مالی شرکتهای بورسی، تحلیل آماری تخصصی پژوهش های حسابداری و مالی، ارائه پیش پروپزال تلفن: 09146622440 (برای مدت زمان محدود، مقالات انگلیسی به صورت رایگان قابل دانلود می باشد)

انواع نرم افزارهای حسابداری

انواع نرم افزارهای حسابداری

انواع نرم افزارهای حسابداری


چکیده:

انواع نرم افزارهای حسابداری

نرم افزارهای حسابداری را از لحاظ نوع و تقسیم بندی می توان از چند جنبه مورد بررسی قرار داد. انواع نرم افزارهای حسابداری را می توان از جنبه نوع و ماهیت فعالیت کاربر، تقسیم بندی از نظر رومیزی بودن یا آنلاین بودن، تقسیم بندی از نظر قیمت، تقسیم بندی از نظر سورس باز بودن یا نبودن، و ... شناسایی و بررسی کرد.

اما آنچه که امروزه بیشترین توجه رو به خود جلب کرده است، تقسیم بندی رومیزی بودن نرم افزار حسابداری و یا تحت وب بودن نرم افزار است. قیمت نرم افزارهای حسابداری و مهمتر از آن بحث پشتیبانی و هزینه های سالانه این نرم افزارها برای برطرف کردن مشکلات احتمالی نرم افزارها و بسیاری عوامل دیگر باعث شده است که در عرصه بین المللی نرم افزارهای حسابداری تحت وب با شعار نرم افزار حسابداری رایگان و بدون هزینه های پشتیبانی و قابلیت دسترسی به اطلاعات در هر لحظه از ساعات شبانه روزی و پیاده سازی بسیار سریع و صد البته کم هزینه، جایگاه ویژه ای در بین کسب و کارهای به خصوص کوچک و متوسط باز کنند.

انواع نرم افزارهای حسابداری موجود در بازار که خدمات ابری بودن و آنلاین بودن را ارائه می دهند روز به روز بیشتر می شود، این نرم افزارها همه چیز را به جون خریده اند! تا کاربر در راحتی و آرامش کامل از نرم افزار استفاده نماید، دراین نوع نرم افزارهای حسابداری که عملا نیازی به هیچ نرم افزاری برای نصب نیست و شما فقط بایستی در سایت مرتبط با نرم افزار ثبت نام کرده و شرایط و نیازهای خود را اعلام و یا برحسب نیازهای خود پکیج مناسب خود را انتخاب نمایید و با رمز عبورهای مشخص شده و تعیین تعداد کاربر و تعریف دسترسی هر کاربر به سیستم، به راحتی شرکت و مجموعه خود را به نرم افزار حسابداری مجهز کنید، نیازی به کابل کشی و شبکه سازی و نگهداشت سرور مرکزی و .... دیگر از سمت کاربر حذف می شود و همه و همه، به عهده خود عرضه کننده نرم افزار است و فقط شما یک چایی با خرما (البته سلیقه بنده به این هست) در کنار استفاده از این نرم افزارها نیاز دارید تا در آرامش حسابهای خود را ثبت و گزارشات مرتبط را دریافت کنید.

اما انواع نرم افزارهای حسابداری محدود به همین ویژگی رومیزی بودن و یا آنلاین بودن نیست، و از دید حرفه حسابداری، نرم افزارهای حسابداری بیشتر از نوع حسابهای تعریف شده برای یک فعالیت خاص شرکتی طبقه بندی و دسته بندی می شوند، نرم افزارهای فروشگاهی، نرم افزارهای تولیدی، نرم افزارهای پیمانکاری، نرم افزارهای حسابداری خدماتی، و ...

انواع نرم افزارهای حسابداری از نظر ماهیت فعالیت شرکت استفاده کننده آنها:

اخیرا این دسته بندی ها در جهت سهولت استفاده کاربران بسیار بیشتر و به صورت صنفی شده است، مثلا نرم افزارهای حسابداری طراحی شده مختص داروخانه ها، زرگری ها، آموزشگاه ها و .... .

ارائه چنین دسته بندی هایی شاید در نگاه اول، تعریف و ماهیت و حتی شکل نرم افزارهای حسابداری رایج را به راحتی نشان ندهد، و کاربر در اصولی بودن و مورد تایید بودن این نرم افزار با وزارت دارایی و مالیات شک کند، اما واقعیت این است که این نرم افزارها فقط از لحاظ ظاهری و در جهت ساده سازی کار با نرم افزار تغیر کرده است و ماهیت و اصول حسابداری و دوطرفه بودن حسابداری در آنها نیز رعایت شده است، وقتی کارفرمایی در محل کار خود بنا به محدودیت درآمدی توانایی استخدام یک حسابدار را ندارد، و آشنایی حتی مختصری نیز با اصل حسابداری ندارد، ارائه نرم افزارهای پیچیده و حرفه ای که به زبان حسابداری طراحی شده است عملا به کار هیچ کارفرمایی نمی آید، از این رو در آینده شاهد انواع نرم افزارهای حسابداری بسیار تخصصی و مطابقت داده شده با شرایط و محیط کار کارفرما خواهیم بود که اصول حسابداری فقط در پشت پرده رعایت شده و کارفرما و به بان خودش با نرم افزار کار کرده و اطلاعات را وارد می کند.


حمایت از ما