مشاوره پایان نامه و مقاله حسابداری، ارائه مقالات روز حسابداری از نشریات معتبر، ارائه ترجمه تخصصی حسابداری و مالی، ارائه اطلاعات صورتهای مالی شرکتهای بورسی، تحلیل آماری تخصصی پژوهش های حسابداری و مالی، ارائه پیش پروپزال تلفن: 09146622440 (برای مدت زمان محدود، مقالات انگلیسی به صورت رایگان قابل دانلود می باشد)

نرم افزار حسابداری و مواردی که بایدر در خرید آن مدنظر داشته باشید!

نرم افزار حسابداری و مواردی که بایدر در خرید آن مدنظر داشته باشید!

نرم افزار حسابداری و مواردی که بایدر در خرید آن مدنظر داشته باشید!


چکیده:

نرم افزار حسابداری و مواردی که بایدر در خرید آن مدنظر داشته باشید!

اگر شما هنوز هم از صفحه گسترده برای انجام امور مالی کسب و کارتان استفاده می کنید، این مقاله را حتما مطالعه کنید. می خواهیم در مورد این موضوع صحبت کنیم که برنامه‌های حسابداری این روزها چکاری می توانند انجام دهند و خصوصا چگونه برنامه حسابداری مناسبی برای کسب و کارهای کوچک انتخاب کنیم. پس از خواندن این راهنمای مختصر، شما در امر حسابداری چنان اطلاعاتی بدست خواهید آورد که خواهید توانست برنامه مناسب را برای نیازهای خاص خود انتخاب کنید.

نرم افزار حسابداری و کارکرد‌های کلیدی حسابداری

احتمالا این یکی از کلیدی‌ترین فاکتورهایی است که بایستی مد نظر قرار دهید چون نحوه ارتباط کسب و کار با مدیریت دفاترتان، نوع برنامه‌ حسابداری سازگار با نیازهایتان را تعیین خواهد کرد. چندین نکته را بایستی مورد توجه قرار داد:

الف- حسابداری تعهدی

متد تعهدی یک استاندارد صنعت است و بسیاری از برنامه های حسابداری از این متد برای پیگیری رویدادهای مالی استفاده می کنند. در صورتیکه کسب و کارتان کوچک است، مجبور نیستید که از آن استفاده کنید، اما کسب و کارهای بزرگتر باید از حسابداری تعهدی برای اهداف مقرراتی استفاده کنند.   

ب- حسابداری به روش ثبت دوبل

ثبت دوبل زمانی است که ثبت هم شامل بدهکار هم بستانکار باشد. از آن همچنین با عنوان دفتر کل نیز یاد می‌شود. در بسیاری از برنامه‌های نرم افزاری نیازی نیست نگران باشید که کدام حساب بدهکار و کدام بستانکار است- خود نرم افزار پشت صحنه همه آن‌ها را انجام خواهد داد. اما اگر بخواهید از بدهکار یا بستانکار استفاده کنید بایستی از اینکه برنامه دارای قابلیت‌های ثبت دوبل است، مطمئن شوید (یک نکته: تقریبا همه نرم افزارهای حسابداری این قابلیت را دارند).

ج- چارت حساب‌ها

این در مورد همه کسب و کارها صدق نمیکند. در واقع مشاغل آزاد و شرکت‌هایی که تنها یک نفر کارمند دارند بندرت به چارت حساب ها نیاز خواهند داشت. اما فهرست کردن تمام حساب‌هایتان و داشتن برنامه‌ای که به شما امکان ایجاد، اصلاح و تعدیل این نوع حساب‌ها را بدهد، بسیار مهم است.

ح- مغایرت‌گیری

امروزه بسیاری از نرم افزارها هزینه‌های صورت گرفته را از بانک و کارت اعتباری‌اتان بطور اتوماتیک دانلود و دسته بندی خواهند کرد. اما شما هنوز هم نیاز هست که آن‌ها را مغایرت‌گیری بکنید. نرم افزار شما بایستی بتواند نرخ های ریال و همچنین تراکنش‌های صورت گرفته را با یکدیگر بطور دقیق تطابق دهد. برخی برنامه‌ها از پیچیدگی لازم برای شناسایی تراکنش‌ها برخوردار نیستند که این امر می تواند دقت و درستی دفاتر شما را بطور کلی از بین ببرد.

خ- تهیه گزارش

تهیه گزارش از اهمیت بالایی برخوردار است. نرم افزار حسابداری شما بایستی حداقل بتواند یک گزارش ابتدایی تهیه کند, گزارش‌ها شامل این موارد است:

1- صورت‌های سود و زیان

2- ترازنامه

3- تراز آزمایشی

4- دفتر کل

تعدادی از گزارش‌های دیگری که چندان حیاتی نیستند ولی ممکن است بخواهید داشته باشید:

1- حساب‌های پرداختنی

2- حساب‌های دریافتنی

3- مالیات بر فروش پرداختنی

4- کسر حقوق و دستمزد و گزارش‌های مالیات بر حقوق و دستمزد

نرم افزار حسابداری و مالیات‌ها

تمام برنامه از قابلیت‌های مربوط به مالیات برخوردار نیستند- و هدف یک برنامه بایستی ساده سازی زمان مالیات باشد، همانقدر که پیگیری درآمد و هزینه شما را باید بتواند انجام دهد. در بیشتر برنامه‌ها قابلیت مالیات فروش تعبیه شده است، اما ممکن است مالیات بر درآمد در آن لحاظ نشده باشد. شما بایستی نیازهای مالیاتی شخص خودتان را در نظر بگیرید و ببینید آیا نرم افزار خاصی با آن تطابق دارد یا خیر.

نرم افزار حسابداری و یکپارچه‌‌شدن  

یکی از مزایای مهم نرم افزار حسابداری در زمان کنونی، یکپارچه‌سازی است- خصوصا اگر بر اساس پردازش ابری صورت گیرد. بیشتر برنامه‌ها توانایی یکپارچه‌‌شدن با سایر انواع نرم افزارهای آنلاین را دارند. برخی از خدماتی که ممکن است بخواهید یکپارچه شوند از این قرارند:

1- حقوق و دستمزد

2- صدور صورتحساب

3- پردازش پرداخت‌ها

4- نرم افزار نقطه فروش

5- فروشگاه تجارت الکترونیکی

6- مدیریت ارتباط با مشتری (CRM)

نرم افزار حسابداری و قابلیت‌های صدور فاکتور

برخی از برنامه‌ها از قابلیت صدور فاکتور ضعیفی برخوردارند- و صدور فاکتور احتمالا یکی از حساس‌ترین جنبه‌های کسب و کار شما است. زمانی که برنامه‌ خاصی را برای صدور فاکتور تحلیل می کنید، چندین مورد را مدنظر قرار دهید:

الف- آیا امکان سفارشی کردن فاکتور وجود دارد- آیا می توانید یک لگو اضافه کنید، از قالب‌ها انتخاب کنید یا حتی رنگ‌ها را تغییر دهید؟ شما از طریق فاکتور قصد دارید برندتان را تا جای ممکن معرفی کنید تا مشتریان آن را بیشتر بشناسند.

ب- آیا برآوردها را می‌توان بسرعت تبدیل به فاکتور کرد؟ اینکار باعث صرفه‌جویی در زمانتان خواهد شد.

ج- آیا می‌توانید پیغام دهنده یادآوری فاکتور را بگونه‌ای تنظیم کنید که هرگاه فاکتوری پرداخت‌نشده مانده باشد، پذیرشگر فاکتور با دریافت پیام یادآوری، از آن مطلع شود؟  

د- آیا می توانید فیلدهایی نظیر شرح، یادداشت و موارد بیشتر را در فاکتور بگنجانید؟

نرم افزار حسابداری و ضمیمه سند

این یکی از امکانات ویژه‌ای است که همه برنامه‌ها ندارند ولی باید داشته باشند. اگر هزینه‌ای را در برنامه‌‌اتان وارد کنید، در آنصورت خواهید توانست رسید یا هر نوع سند دیگری را ضمیمه کنید؟ اینکار موجب خواهد شد که نیازی به ذخیره چیزی بصورت کاغذی نباشد و کار ثبت مالیات را آسانتر خواهد کرد. برخی از برنامه‌ها از جهت ذخیره تعداد سند‌های دریافتی نیز برای شما محدودیت قرار خواهند داد؛ بنابراین این مورد را نیز در نظر داشته باشید.حمایت از ما