مشاوره پایان نامه و مقاله حسابداری، ارائه مقالات روز حسابداری از نشریات معتبر، ارائه ترجمه تخصصی حسابداری و مالی، ارائه اطلاعات صورتهای مالی شرکتهای بورسی، تحلیل آماری تخصصی پژوهش های حسابداری و مالی، ارائه پیش پروپزال تلفن: 09146622440 (برای مدت زمان محدود، مقالات انگلیسی به صورت رایگان قابل دانلود می باشد)

نرم افزار حسابداری آیا حقیقتا می تواند جایگزین حسابداران شود؟

نرم افزار حسابداری آیا حقیقتا می تواند جایگزین حسابداران شود؟

نرم افزار حسابداری آیا حقیقتا می تواند جایگزین حسابداران شود؟


چکیده:

نرم افزار حسابداری آیا حقیقتا می تواند جایگزین حسابداران شود؟

هنوز چنین چیزی به واقعیت نپیوسته، اما نرم افزار‌ حسابداری درصدد است تا حسابدار را از میان بردارد. در بسیاری از حرفه‌های مشابه همین نقطه‌ تحول را داریم: جایگزین شدن آموزش آنلاین به‌جای استادان و نرم‌افزار‌های حقوقی به‌جای وکلا. فارغ از اینکه برای افراد حرفه‌ای که سال‌ها برای یادگیری و تجربه اندوزی در یک زمینه خاص تخصصی سرمایه‌گذاری کرده‌اند، این موضوع تا چه اندازه تهدید آمیز تلقی شود، پدیده گسست نیروی کار توسط فناوری‌های جدید، مفهوم تازه‌ای نیست. با چنین گسست تکنولوژیکی بنیادی، دور باطل بحث و مناقشه همیشگی، برقرار است: خشم، انکار، مصالحه، و شکست. نکته جالب اینکه، حسابداران به برنامه‌نویسان نرم‌افزار برای خلق همان فناوری که جایگزین آنان خواهد شد، مشاوره می دهند.

البته نرم افزار‌ حسابداری در حرفه حسابداری چیز جدیدی نیست و در واقع برای بسیاری از حسابداران بسیار مفید بوده است. حتی نرم‌افزار ثبت مالیات باعث بیکار شدن حسابداران نشده است. اما تغییرات در سطحی پیش می‌رود که هر آن احتمال دارد کاربران نرم افزار حسابداری تا جایی توانمند شوند که دیگر به حسابدار نیاز نداشته باشند و پروسه به یک برنامه آماده ‌بکار که هرکسی قادر به دنبال کردن آن باشد، تقلیل یابد. اینجا بازهم اتوماسیون، عامل اخلاگر مشترک است. در مورد خودروهای بدون راننده بخوانید تا متوجه شوید تا چه اندازه به حقیقت نزدیک شده‌اند و چگونه صنایع وابسته به آن، خصوصا صنعت بیمه، از این پیشرفت به لرزه در خواهد آمد.

جدیدترین پیشرفت در عرصه نرم افزارهای حسابداری در محصولاتی بوده است که به سمت سیستم ابری (CLOUD) حرکت کرده‌اند. برخی بسته‌های نرم افزاری نظیر  QuickBooks Online، برنامه‌های certification عرضه می‌کنند که به متمایز نشان دادن حسابداران بعنوان متبحران زمینه حسابداری کمک می‌کنند، اما برخی دیگر بنظر می‌رسد که کاربران را وادار می‌کنند به اینکه بخش عمده‌ای از کار حسابداری را خودشان انجام دهند. انجام کار حسابداری بصورت آنلاین به معنی پایان کار حسابداران نیست. با اینحال، آنچه که حسابداران را به حاشیه می‌راند ارزان بودن و کاربرد آسان این نرم افزارهای حسابداری آنلاین است. برای مثال سری بزنید به FreshBooks، Xero، .Wave

اگر تا اینجای کار، ترس بر وجود حسابدار تحصیل‌کرده مستولی نشده، پس برنامه کاربردی Uber app را درنظر بگیرید که چگونه تجارت تاکسی را زیر و رو کرده، و چگونهAirBnB  صنعت توریسم را تهدید می‌کند. برای تغییر پارادایم کافی است که به مشتریان امکان این را فراهم آورید که خودش کاری را بطور موثر با قیمت ارزان و به آسانی انجام دهد. نرم‌افزار حسابداری یکباره جای حسابدار را نخواهد گرفت، درست مانند دانشگاه‌ها که با مبدل شدن دوره‌های آنلاین Massive open به یک رویه استاندارد، ناپدید نخواهند شد؛ استثناهایی هم وجود خواهد داشت، مثلا احتمالا همیشه دانشجویی وجود خواهد داشت که فکر ‌کند بهتر است مبلغی را که از هر نرخ بازده سرمایه‌گذاری منطقی فراتر است، پرداخت کند تا مدرک علوم انسانی بگیرد. برخی از استثناها احتمالا از عهده پیش‌بینی خارج است، خصوصا برای حسابداران عمومی رسمی، که برای مثال در سازمان‌های پذیرفته شده عمومی در بورس، به متخصصان باصلاحیت برای انجام حسابرسی و انجام سایر ترتیبات مربوط به مسائل پیچیده نظارتی نیاز دارند، نقش حساسی ایفا می‌کنند.حمایت از ما