مشاوره پایان نامه و مقاله حسابداری، ارائه مقالات روز حسابداری از نشریات معتبر، ارائه ترجمه تخصصی حسابداری و مالی، ارائه اطلاعات صورتهای مالی شرکتهای بورسی، تحلیل آماری تخصصی پژوهش های حسابداری و مالی، ارائه پیش پروپزال تلفن: 09146622440 (برای مدت زمان محدود، مقالات انگلیسی به صورت رایگان قابل دانلود می باشد)

حسابداری شخصی

حسابداری شخصی

حسابداری شخصی


چکیده:

حسابداری شخصی

حسابداری شخصی که از اسم آن نیز تقریبا می شود حدس زد که چه خدماتی باید داشته باشد. این نرم افزارهای حسابداری در قالب سایت و موبایل طراحی و عرضه می شوند، و روز به روز محبوبتر می شوند. نتایج مطالعات و مقالات ارائه شده نشان می دهد که در سطح بین المللی گرایش به استفاده از نرم افزارهای حسابداری شخص در حال افزایش است. سیستمهای حسابداری شخصی علاوه بر اینکه به مدیریت درآمدها و هزینه های شخصی و فردی کمک می کنند، قابلیتهایی در کمک به نگهداری حساب و کتابهای کسب و کارهایی کوچک نیز دارند. هزینه های بسیار پایین چنین نرم افزارهایی به قشر کم درآمد و حتی افرادی که نیاز به نرم افزارهای حسابداری پیشرفته ندارند، کمک بسیار می کند.

حسابداری شخصی روز به روز با استفاده از امکاناتی که دنیای وب و تکنولوژی زبانهای برنامه نویسی در اختیار آنها قرار می دهد ، امکانات به مراتب قابل توجه در عین حال ارزانی را در اختیار کاربران قرار می دهند، هدف چنین سیستمهای تحت پوشش قرار دادن کسب و کارهای کوچک و اشخاص و خانواده ها هستند، که نیاز به خرید نرم افزارهای حسابداری با هزینه های گزاف ندارند. این سیستمهای حسابداری شخصی با تکیه بر علم و دانش مبتنی بر وب، به راحتی با همه کاربران در هر سطحی ارتباط برقرار کرده و یک شبکه اطلاعاتی به هم پیوسته ای ایجاد کرده اند که در صوورت تمایل خود کاربر می تواند اطلاعات مالی خود را به شخص دیگری انتقال دهد، و  از طریق این نرم افزارها برای مخاطبان خود فاکتور ارسال کند و یا بدهی و طلب خود را برای وی مشخص کند و مهم تر اینکه اگر مبلغی بین آنها جابجا شده است، اطلاعیه رسید ان به طرف حساب به صورت آنلاین و کاملا اتوماتیک ارسال شود.  

یکی از امکانات بسیار جالبی که برخی از این سیستمهای حسابداری شخصی ارائه کرده است امکان مدیریت هزینه هایی است که توسط خانواده خرج می شود و فرد کنترل کننده خانواده می تواند همه این منابع دریافتی و خرج شده توسط خانواده را در یک سیستم واحد مشاهده کند، به طوریکه ثبت تراکنشها هزینه ها توسط هر یک از اعضای خانواده به صورت جداگانه ثبت می شود.

یکی از پیشروترین نرم افزارهای حسابداری شخصی در جهان wave است که با امکانات بسیار جالب، هزاران کسب و کار کوچک و متوسط را به سمت خود جذب کرده است. در این سایت کارفرمایان و اشاخص فعال اقتصادی در سطح کوچک برای یکدیگر فاکتور خرید و فروش صادر می کنند و مجموعه کاری خود را از نظر مالی زیر نظر دارند و هزینه های خرج شده از طریق کارمندان خود را در آن واحد مشاهده می کند.

حسابداری شخص آنلاین

سیستم حسابداری شخصی آنلاین در واقع همان برنامه حسابداری شخصی است که قابلیت متمرکز شدن و ذخیره کردن اطلاعات را در فضای ابری (اینترنت) دارد و شما می تواند از دستگاههای مختلف و فقط با در دست داشتن نام کاربری و رمز عبور خود به اطلاعات برنامه حسابداری شخصی خود دست پیدا کنید. آنلاین بودن حسابداری شخصی به شما این اجازه را می دهد که در هر جا و هر مکانی به سرعت به اطلاعات مالی خود دسترسی داشته باشید و در مواقع نیاز تراکنش های خود را در لحظه ثبت کنید. حسابداری شخصی آنلاین، زیر مجموعه ای از نرم افزارهای حسابداری است که در مقیاس کوچک و بسیار ساده طراحی شده، تا نیازهای افرادی که دوست دارند، منابع اقتصادی خود مدیریت کنند و البته هزینه های زیادی نیز متحمل نشوند و سریعتر این کار را انجام دهند.

حسابداری شخصی رایگان

اگر به دنبال یک سیستم حسابداری شخصی رایگان هستیدف باید اشاره کرد که شاید چنین فرصتی برای شما پیش نیاید. نرم افزارهای حسابداری تحت وب و همین سیستمهای حسابداری شخصی معمولا برای اینکه کاربر قدرت برنامه های آنها را بهتر درک کند و از شیوه کار نرم افزار حسابداری آشنا پیدا کند زمان محدودی را به صورت رایگان به کاربر اجازه می دهند، که برنامه استفاده نماید. به دلیل هزینه هایی که مدیریت چنین سیستمهایی متحمل می شود امکان ارائه خدمات رایگان وجود ندارد، و یا باید این هزینه را از طریق اسپانسرهای خود تامین کند و یا از کاربران این هزینه ها دریافت شود. تبلیغات در زمینه حسابداری شخصی رایگان صرفا برای جلب توجه و جذب کاربر برای استفاده به صورت محدود و آشنا شدن با نرم افزار هست، البته فراموش نشود که ارائه چنین امکانی مطمئنا منفعت برای هم عرضه کننده و هم استفاده کنند دارد، کاربر تمایلی برای صرف هزینه قبل از آشنایی با محیط کاربر نرم افزار حسابداری ندارد و دوست دارد که نحوه کار آن را قبل از تصمیم جدی برای استفاده آن و صرف هزینه را مشاهده نماید، این امکان حتی برای نرم افزارهای شرکتی که هزینه های چند میلیونی دارند نیز انجام می شود و قبل از خرید نرم افزار معمولا نسخه دموی آن در اختیار متقاضی قرار می گیرد تا از آن استفاده نماید.

حسابداری شخصی در آینده ای نه چندان دور به امکاناتی که به کاربران ارائه میدهد ، حتی سیستمهای مالی و مالیاتی را متحول خواهد کرد.

ویژگی های نرم افزار حسابداری شخصی

یک برنامه حسابداری شخصی با تمام تعاریفی که شد، باید چه ویژگیهایی داشته باشد؟ سیستم حسابداری شخصی هدفی جز ارائه خدمات مدیریت هزینه و درآمد ندارد، که می تواند در سطح یک فرد و شخص حقیقی باشد و یا برای یک کسب و کار کوچک که دارای مجموعه کوچک و متشکل از تعداد افراد کمی با درآمد کم هستند، می تواند پیاده سازی شود.

یک برنامه حسابداری شخصی باید:

حسابداری شخصی باید ساده باشد: به طوریکه قابلیت درک نرم افزار برای همه افراد امکان پذیر باشد حتی کسانی که سواد حسابداری ندارند، بتوانند از این نرم افزار استفاده کنند و دچار سردرگمی نشوند. مفاهیم حسابداری چون بدهکار، بستانکار، دارایی و سرمایه و ...، شاید برای همه افراد جامعه ملموس نباشد، و استفاده از ظاهری عامه پسند و استفاده از عبارات رایج در جامعه می تواند این مشکل را برای همه اقشار جامعه حل کند.

یک برنامه حسابداری شخصی باید سریع باشد:

بیشتر اوقات تنها عاملی که یک فرد علاقمند به نگهداری حساب و کتابش را این کار منع می کند، نیاز به صرف زمان زیاد و نگهداری مدارک برای ثبت در سیستم حسابداری می باشد. فرض کنید شما در طول روز حدود 10 تا تراکنش داشته اید و شاید هم بیشتر، و شاید برخی هزینه ها نیز به صورت نقدی از جیب خود خرج کرده اید که هیچ یادداشت و رسیدی برای آن ندارید، حال شما باید در انتهای روز زمانی را برای ثبت مقادیری که در طول روز خرج کرده اید بگذارید و احتمالا مواردی را نیز حتی فراموش کنید، این مشکل زمانی که شما دریافت و پرداختهای دو روز را ثبت نکرده اید، بسیار بیشتر جلوه خواهد کرد و در انتهای کار متوجه شوید که مانده حسابتان با آن چیزی که سیستم حسابداری شما نشان می دهد کاملا متفاوت است، و شما آماده می شوید که از استفاده از این سیستم دست برداشته و خود را به خاطر حواس پرتی نیز نفرین کنید. اما واقعیت این است که این مشکل مختص شما نیست ، و خیل کثیری از افراد جامعه با این مشکل مواجه هستند و فراموشی هزینه هایی که انجام داده اند باعث می شود که انگیزه برای استفاده از سیستم حسابداری داشته باشند. اما سیستم حسابداری باید بسیار ساده و گاه به صاحبکارش کمک کند که مقادیر ثبت نشده را به یاد بیاورد. امروز این امر با استفاده از تکنولوژی هایی که ایجاد شده امکان پذیر شده است و به شما کمک میکند زمان زیادی برای ثبت و وارد کردن هزینه های خود نکنید.  و از فراموشی موارد هزینه شده در طول روز جلوگیری می کند.

هزینه سیستم حسابداری شخصی پایین باید باشد:

هزینه های برنامه های حسابداری شخصی باید معقول تعیین شود، برای یک مجموعه با درآمد پایین و البته مجموعه های کوچک، تعیین هزینه های حسابداری در حد بالا، کلا انگیزه استفاده از این سیستمهای حسابداری را از بین می برد. بهترین راه برای تعیین هزینه معقول توجه به میزان تراکنشهای استفاده کننده از سیستم حسابداری می باشد، هزینه سیستم حسابداری شخصی که بر مبنای میزان تراکنشهای هر فرد و یا هر واحد محاسبه می شود، می تواند منصفانه ترین هزینه را از افراد استفاده کننده از سیستم حسابداری شخصی دریافت کند. تعیین هزینه ثابت برای کاربران با میزان استفاده مختلف می تواند باعث ترک کاربران با میزان درآمد کمتر شود.

برنامه حسابداری شخصی می تواند با مخاطبان شخص ارتباط برقرار کند:

نکته ای که یک برنامه حسابداری شخصی را بسیار جالب و هیجان انگیز می کند ، بحث ارتباط بین مخاطبان برنامه می باشد، فرض کنید شما یک خدمتی برای یکی فردی انجام داده اید و یا قرار است انجام دهید، شما در سیستم حسابداری خود، برای وی یک بدهی برآورد و ایجاد می کنید، طرف شما باید آن را تایید و پرداخت کند، این ایجاد بدهی بدون آن که شما برایش اطلاع دهید، به صورت اتوماتیک برای وی به چند طریق ارسال می شود و اگر مخاطب شما مشترک آن برنامه حسابداری باشد در سیستم وی یک بدهی برایش ایجاد می شود که باید پرداخت کند، در واقع یک پیش فاکتور و یا فاکتور ارائه خدمات برای وی ارسال می شود، و طرف حساب شما می تواند با مشاهد آن و در صورت تمایل آن را پرداخت کند تا پروژه شروع به اجرایی شدن شود.

انواع سیستمهای حسابداری شخصی

حسابداری شخصی همانگونه که از اسم آن نیز مشخص است، نمی تواند تنوع زیادی داشته باشد، و باید حداقل امکانات یک سیستم حسابداری را داشته باشد که شخص بتواند نیازهای روزمره خود را در زمینه ثبت و نگهداری دخل و خرج خود، برطرف نماید. گاهی این سیستمها پا را فراتر گذاشته و در زمینه بودجه بندی نیز امکاناتی قرار داده اند به این صورت که شخص برای برنامه های خود در آینده برنامه ریزی نموده و بودجه ای برای آن تعیین نماید. سعی کند که در چارچوب همان بودجه، برنامه مورد نظر را به اتمام برساند و هزینه ی بیشتری صرف نکند. یا هدفی تعیین نماید، که می تواند میزان پس انداز ماهیانه باشد و به شخص کمک می کند که از میزان تعیین شده خرج و هزینه نکند. در استفاده از نرم افزارها و اپلیکیشن های حسابداری شخصی، به یک چیز بسیار باید پایبند بود، آن هم نظم داشتن در استفاده از نرم افزار است. به این معنا که نمی توان انتظار داشت که با نصب یک اپلیکیشن حسابداری شخصی دیگر همه چیز تمام شده است و همه چی به خوبی پیش خواهد رفت، قبل از هر چیز یک اراده قوی باید وجود داشته باشد که شخص در هر زمانی و هر مکانی همواره حواسش به مخارجی که می کند باشد و در اولین فرصت آن را در سیستم ثبت کند.

مشکل از جایی شروع می شود که می فهمیم منابع محدود هستند. اگر که منابع نامحدود بود و درآمد ما سقفی نداشت نیازی به این همه تمرکز بر مخارج و هزینه ها وجود نداشت. لذا در چنین شرایطی که معمولا برای همه افراد جامعه صادق است، بایستی مدیریت هزینه ها همواره در سر لوحه برنامه های روزانه ما باشد. پیدایش نرم افزارهای حسابداری شخصی به ما این فرصت را می دهند که با احتمال فراموشی کمتر و در سریعترین زمان ممکن هزینه های خود را ثبت نماییم. و آنها را مدیریت نماییم.

افزایش کارایی سیستم حسابداری شخصی چگونه امکان پذیر است؟

همانطور که عنوان شد، تنها داشتن یک سیستم حسابداری شخصی همراه نمی تواند دلیلی بر توانایی مدیریت هزینه و درآمد در یک چشم بر هم زدن باشد. هرچند سعی و تلاش تمام برنامه نویسان و توسعه دهندگان چنین نرم افزارهایی افزایش راحتی کار و سرعت عمل می‌باشد، اما با این وجود فعلا بخشی از کار و تصمیم‌گیری در ثبت هزینه و نحوه ثبت آن به دوش صاحب کسب و کار است. یکی از اقدامات جالب و بسیار هوشمندانه ای که توسط برنامه نویسان انجام می شود، تسهیل ارتباط نرم افزارهای حسابداری شخصی با برنامه های بانک می باشد. به طوریکه در هر دریافت و پرداختی به سرعت سیستم حسابداری شخصی عملیات مالی را شناسایی و از شخص و صاحب کسب و کار علت این تراکنش مالی را جویا میشود و در لحظه هزینه صرف شده به محل خود انتقال، ثبت و نگهداری شود. تا از احتمال فراموشی چنین تراکنشهایی که در طول روز به دفعات انجام می شود، کاسته شود.

انتظارات از سیستم حسابداری شخصی

ساده، ساده و باز ساده . تنها انتظاری که از یک سیستم حسابداری شخصی می رود سادگی و بدون درگیر کردن وقت زیاد برای کار با این برنامه می باشد. اساسا علت اصلی پیدایش این نرم افزارها، پیاده کردن یک محیط کاملا آرام و در عین حال ساده از امکانات حسابداری می باشد که شخص بتواند در سریعترین زمان ممکن حسابها را تقسیم بندی و ثبت نماید. این نرم افزارها قطعا باید به امکاناتی مجهز باشند که فراموشی تراکنش را به حداقل برسانند، زمان درگیر شدن با مسائل حسابداری را نیز در کمترین حالت ممکن انجام دهد. حسابداری شخصی مخصوص همه افراد جامعه نیست، واقعیت این است که درصد کمی از افراد علاقمند به نگهداری ریز مخارج خود هستند، شاید بتوان گفت همانهایی که در جامعه به عنوان افراد موفق و افرادی که حداقل دوست دارند موفق باشند، و می خواهند کارایی در هزینه کردن را به زندگی خود وارد کنند، علاقمند به نگهداری ریز حسابهای خود و مدیریت آن می باشند. برخی از سیستمهای حسابداری شخصی گاه از هدف اصلی خود دور شده و محیطی شلوغ و پر از آیکونهای پیوسته برای کاربران خود هدیه می کنند که متاسفانه هدیه چندان جالب و بلند مدتی نخواهد بود. سادگی، اصل و رکن اساسی در موفقیت یک سیستم حسابداری شخصی می باشد و باید وسیله ی کمک برای فرد باشد نه وسیله ای دست و پا گیر که بعد از مدتی استفاده، چیزی جز پشیمانی و فرار از این محیط برای کاربر نداشته باشد. 

جهت مطالعه مقالات بیشتر در زمینه نرم افزار حسابداری بر روی عبارت "نرم افزار حسابداری" کلیک نمایید.

آینده سیستم حسابداری شخصی

سیستمهای حسابداری شخصی حتی امروزه هم به قدری پیشرفت کرده اند که انتظار آن تا چند سال قبل نیز نمی رفت، مطمئنا آینده حسابداری شخصی جز به واقعیت یوستن آرزوها و انتظارات کاربران امروزی نیست، بنده به عنوان کاربر سیستمهای حسابداری شخصی نیازهایی را در حین استفاده از این سیستمها احساس می کنم که باور دارم، همه کاربران این نیازها را درک میکنند و حتی اعتقاد دارم که بازیگران اصلی توسعه چنین نرم افزارهای حسابداری شخصی نیز به چیزی جز آن نمی اندیشند.

همه چیز در کم کردن، ساده سازی فرایند، خودکار کردن، سرعت بخشیدن به کار، افزایش دقت خلاصه می شود. زمانی را در نظر بگیرید که در آخر روز زمانی که به استراحت به خانه بر می گردید و سیستم حسابداری شخصی شما پیغامی برای شما می فرستد، که به شما تمام دریافتی ها و تراکنشهای صورت گرفته را به صورت خودکار ثبت و حتی گزارشهای بسیار جالبی نیز از آن برای شما آماده کرده است و احتمالا برای شما پیش بینی هایی نیز آماده کرده که شما را از هزینه های احتمالی آخر ماه آگاه می سازد و شما تنها کاری که می کنید تایید این گزارشات و اعداد می باشد و باز در مقام یک مدیر به برنامه ریزی برای روزهای آتی و هزینه های آتی خود می پردازید و یا به خوش گذرانی با خانواده و دوستان.

آینده حسابداری شخصی در گرو هوشهای مصنوعی هستند که نمونه بارز آن را در موتور جستجوی گوگل می توانید مشاهده نمایید. تشخیص خودکار نوع هزینه ها و تشخیص اینکه از چه کسی و برای چه منظوری این هزینه ها صرف شده است ، همه و همه از ویژگیهای یک سیستم حسابداری شخصی ایده آل است. خود را برای یک جامعه کاملا مکانیزه آماده کنید.

اینکه تمام جوانب نرم افزارهای حسابداری در آینده را کاملا بتوان حدس زد، کمی غیرواقع بینانه است، اما حرکتها و روندهای موجود و صحبتهایی که در بین توسعه دهنگان می شود، و آرزوهایی که هر فرد در هنگام استفاده از این نرم افزارهای حسابداری دارد، همگی حاکی از نشانه های وجود یک سیستم هوشمند در آینده نزدیک می‌باشد. تصور کنید سیستم حسابداری شخصی شما با تمام منابع مالی شما در ارتباط بوده و هر تغییری که در این منابع مالی صورت میگیرد، سریعا در این سیستم ثبت می شود، و از سوی دیگر سیستم حسابداری تمام مراکز هزینه را شناخته (قبلا توسط کاربر به سیستم معرفی شده است، یا در حین استفاده از کاربر اطلاعات لازم دریافت شده است و یا اطلاعات لازم از طریق سیستمهای مکانیزه در اختیار سیستم حسابداری شخصی قرار گرفته است.) به طوریکه در هنگام انجام هزینه، سیستم به صورت اتوماتیک حدس می زند که این مبلغ در کجا، و برای چه کسی و به چه منظوری خرج شده است، معمولا عمده خریدهایی که انجام می شود از مراکز مشخصی صورت می گیرد، از سوپر مارکت محله، از نانوایی محله، از فروشگاهای ایتنرنتی مشخص و ...، که به مرو زمان سسیتم، این کدها و خروجی ها را شناسایی و قبل از شما آنها را در جای خود قرار می دهد و شما فقط به منظور چک کردن آنها بررسی  تایید می کنید و گزارشات را برای برنامه ریزی های آتی مرور و چک می کنید.

حسابداری شخصی و شبکه های اجتماعی

امروزه نرم افزارهایی چون تلگرام، واتس آپ، وایبر، و... درتمام موبایلها جاخوش کرده‌اند، و کمتر کسی جرات حذف چنین برنامه هایی را از گوشی خود دارند. تمام این برنامه ها به منظور تسهیل و سرعت بخشیدن به ارتباط بین انسانها ایجاد شده اند، اما در این بین چیزی به نام روابط مالی فراموش شده است، شما با دانستن شماره موبایل و یا نام کاربری فرد مورد نظر در کمترین زمان ممکن با وی ارتباط دارید، اما برای روابط مالی نیاز به طی کردن مراحل بیشتری می باشد، ارتباط با طرف مورد نظر، درخواست شماره حساب و یا شماره کارت و یا شماره شبا، ارتباط با نرم‌افزار بانکی و وارد کردن اطلاعات بانکی فرد مورد نظر و در نهایت انتقال وجه به وی می باشد، و در آخر اگر تمایل به حفظ و نگهداری سوابق بانکی باشیم، بایستی از تراکنش موجود پرینت گرفته اطلاعات تراکنش را در جایی نگهداری کنیم و در سیستم حسابداری شخصی خود نیز آنرا ثبت کنیم، اما تصور کنید که تمام این ها در یک برنامه حسابداری شخصی تمام تعریف شده باشد  و فقط شما تنها کاری که باید بکنید با انتخاب فرد، مقدار مبلغ و بانک یا کیف پول را انتخاب تا همه عملیات در عرض ایکی ثانیه انجام شود، حتی اطلاعت تراکنش نیز ذخیره شده و در صورت استفاده طرف حساب از سیستم حسابداری شخصی مشابه و یا هماهنگ اطلاعات به وی نیز انتقال یابد. 

همه این امکانات زمانی امکان پذیر خواهد بود که سیستم حسابداری همانند شبکه های اجتماعی در اختیار استفاده کننده بوده و با هم در ارتباط باشند و اطلاعات همدیگر را پشتیبانی، تایید و در یافت کنند. در چنین شرایطی شما حتی می توانند یک فاکتور فروش و فاکتور ارائه خدمات و یا صورتحساب نیز برای طرف حسابتان ارسال کنید و مبلغ را نیز تعیین کنید، تا مشتری شما به راحتی و با زدن تنها یک کلیک و رمز، پرداخت را انجام دهد و تمام اطلاعات را در سیستم حسابداری شخصی وی ثبت و ضبط کند. 

چنین خدماتی در ترافیک سنگین شهرهای بزرگ و صف های طولانی بانکها، واقعا شبیه یک معجزه است.

حسابداری شخصی یا حسابداری خانوادگی؟

اینکه پدر خانواده (یا شخص تامین کننده درآمد خانواده) بخواهد حساب و کتاب خانواده خود را نیز تحت کنترل داشته باشد چیز عجیبی نیست. سیستمهای حسابداری شخصی قادر هستند که افرادی را در زیر مجمعه یک فرد خاص تعریف کند که مجموع واریزی هایی که به فرزند خانواده تعلق می گیرد را به همراه هزینه های وی در حساب کاربری سیستم حسابداری شخصی نمایش دهد. به طوریکه در صفحه پدر خانواده در سیستم حسابداری شخصی وی مجموعه از واریزی ها و چگونگی مصرف ان نیز نمایش داده می شود. این کار عملا مدیریت دخل و خرج خانواده را برای نان آور خانه آسان تر می کند و برنامه ریزی برای ماههای آتی را سرعت می بخشد.

انتخاب سیستم حسابداری شخصی

اگر هنوز شروع به کار نکرده اید، و از بین سیستم های موجود به دنبال انتخاب یک سیستم حسابداری شخصی برای مدیریت هزینه ها و درآمدهای خود می گردید، قبل از هر اقدامی نکات زیر را مورد توجه قرار دهید:

1- در بسیاری از نرم افزارهای حسابداری شخصی معمولا مدت زمانی را به صورت رایگان به کاربر اجازه می دهند که با سیستم کار کرده و عملکرد آن را مورد ارزیابی قرار دهید، اما کمی صبر کنید، قبل از شروع به استفاده از نسخه رایگان سیستم، امکان انتقال اطلاعات را بررسی کنید فرض کنید می خواهید بعد از یک مدت استفاده از سیستم حسابداری بخواهید اطلاعات را به یک سیستم دیگری انتقال دهید (به هر دلیلی) آیا سیستم همچین امکانی را به شما می دهد؟ این امر به این دلیل می تواند باشد که شما از نحوه کار با سیستم رضایت نداشته باشید و مایل به تغییر سیستم حسابداری خود باشید. اما اگر شما جزو آن دسته از افرادی هستید که به سیستم خود وفادار می مانید، بهتر است بیشتر از دو ، سه روز روی سیستم ثبت اطلاعات نکنید و سیستم های دیگری را نیز امتحان کنید، چرا که اگر اولین بارتان باشد که از اینگونه سیستمها استفاده می کنید، احتمالا نتوانید تشخیص دهید که نرم افزار حسابداری شخصی که از ان استفاده می کنید مناسب نیست و کارایی لازم را ندارد چون با امکانات رقبای آن آشنایی ندارید و خدمات آنها را ندیده اید. لذا قبل از هر اقدامی اولا از خدمات رایگان استفاده کنید، تمام اطلاعات را انتقال ندهید و از سیستمهای مختلف استفاده کنید و امکان انتقال اطلاعات را نیز بررسی کنید.

2- مطمئن شوید که واقعا یک سیستم حسابداری شخصی است! به تجربه شاهد بوده ام که ارائه کننده محصول برای اینکه با یک تیر دو نشان بزند محیطی را آماده کرده بود که هم کاربران با هدف مدیریت دخل و خرج شخصی خود از آن استفاده کنند و هم کسب و کارهای کوچک ، اینکار باعث وجود امکانات اضافی در محیط کار حسابداری شخصی بوده و انبوهی از امکانات را باید کاربر کنار بزند تا گزینه مورد نظر خود را انتخاب کند. به طور خلاصه واقعا یک سیستم حسابداری شخصی به تمام معنا پیدا کنید نه یک نرم افزار حسابداری برای کسب و کارهای کوچک.

3- از امکاناتی که نرم افزار به منظور کم کردن امکان فراموشی هزینه ها و تراکنش های روزانه در اختیار شما قرار داده تحقیق کنید، به عبارت دیگر برخی از نرم افزارها مجهز به خواندن پیامکهای بانکی شما هستند ، این کار باعث یادآوری هزینه هایی که شما در طول روز انجام داده اید می شود و زمان مورد نیاز برای ثبت آنها را به طور چشمگیری کاهش می دهد.

4- حسابداری شخصی باید به گونه ای طراحی شود که همه افراد به راحتی از آن استفاده کنند، و نیازی به دانستن علم و فن حسابداری نداشته باشد. مدیریت هزینه و درآمد برای همه افراد جامعه امروزی یک نیاز است و از آنجایی که امکان به کارگیری یک حسابدار برای هر فردی امکانپذیر نیست و همچنین امکان آموزشهای تخصصی حسابداری برای همه افراد جامعه نیز ممکن نخواهد بود، لذا محیط سیستم حسابداری شخصی باید به گونه ای طراحی شود که همه افراد جامعه از آن استفاده کافی را ببرند.


حمایت از ما