مشاوره پایان نامه و مقاله حسابداری، ارائه مقالات روز حسابداری از نشریات معتبر، ارائه ترجمه تخصصی حسابداری و مالی، ارائه اطلاعات صورتهای مالی شرکتهای بورسی، تحلیل آماری تخصصی پژوهش های حسابداری و مالی، ارائه پیش پروپزال تلفن: 09146622440 (برای مدت زمان محدود، مقالات انگلیسی به صورت رایگان قابل دانلود می باشد)

انواع شرکتهای تجاری و انواع نسخه های نرم افزاری

انواع شرکتهای تجاری و انواع نسخه های نرم افزاری

انواع شرکتهای تجاری و انواع نسخه های نرم افزاری


چکیده:

انواع نسخه های نرم‌افزاری

شرکتها را از لحاظ نوع فعالیت می توان به 3 قسمت شرکتهای تولیدی، شرکتهای بازرگانی و شرکتهای خدماتی طبقه بندی کرد. هر یک از این شرکتها فعالیتهای خاص خود را انجام می دهند.

شرکتهای تولیدی شرکتهایی هستند که طی فرآیندهای تولید، مواد اولیه را با صرف هزینه های تبدیل (هزینه دستمزد مستقیم و سربار ساخت) به محصولات مختلف تبدیل می کنند. در راستای فرآیند تولید یک سری فعالیتهای مختلف صورت می گیرد و طبیعی است که حجم فعالیتهای شرکتهای تولیدی زیاد بوده پس نرم‌افزار حسابداری که در این نوع شرکتها استفاده می شود باید متناسب با حجم فعالیتهای این نوع شرکتها باشد و بتواند تمام نیازهای آنها را برآورده کند.

شرکتهای بازرگانی شرکتهایی هستند که یک کالاهایی را خریداری کرده و با اعمال یک درصدی سود کالاها را به مشتریان مختلف می فروشند.

با توجه به توضیحی که راجع به شرکتهای تولیدی و شرکتهای بازرگانی ارائه شد مشخص می شود که نوع فعالیت این شرکتها با هم متفاوت است پس یک شرکت تولیدی نمی تواند از نرم‌افزاری استفاده کند که یک شرکت بازرگانی استفاده می کند. چون فعالیتهای آنها کاملا متفاوت است. پس شرکتها با توجه به نیاز و حجم فعالیتهایشان نرم‌افزار حسابداری را انتخاب و استفاده می کنند.

قبل از اینکه شرکت اقدام به خرید نرم‌افزار حسابداری کنند باید امکان سنجی صورت گیرد. منظور از امکان سنجی این است که چه نوع نرم‌افزاری می تواند نیازهای شرکت را پوشش دهد و بتواند هر آن چیزی که شرکت نیاز دارد را برآورده کند. این مرحله باعث می شود تا از تحمیل هزینه های اضافی به شرکتها جلوگیری کرد. اگر شرکت در ابتدای پیاده سازی سیستم حسابداری، نرم‌افزاری را انتخاب کند که متناسب با نیازهایشان باشد دیگر مجبور نیست تا در آینده هزینه هایی را برای تعویض نرم‌افزار که به دلیل عدم انتخاب درست نرم‌افزار می باشد پرداخت کند.

شرکتهایی که در زمینه طراحی و ارائه نرم‌افزارهای حسابداری فعالیت می کنند با توجه به نیاز شرکتها نرم‌افزارهای خود را در قالب نسخه های زیر طراحی و ارائه می کنند:

نسخه فروشگاهی

نسخه شرکتی

نسخه شرکتی تولیدی

هر کدام از این نرم‌افزارها نیز به 3 سطح ساده، متوسط و پیشرفته تقسیم می شوند که بسته به هر سطح، قیمتهای متفاوتی دارند.

امروزه با توجه به منسوخ شدن سیستم حسابداری سنتی که در آن تمام رویدادهای مالی در یک سری دفاتر و فرمها ثبت و نگهداری می شد و پیدایش سیستمهای جدید حسابداری، شرکتهای مختلفی در زمینه طراحی و ارائه نرم‌افزارهای مالی بوجود آمدند. با توجه به وجود آمدن یک بازار بزرگ برای ارائه محصولات مختلف نرم‌افزاری و اینکه مبالغ قابل توجهی در این بازار رد و بدل می شود شرکتهای زیادی در امر طراحی و ارائه نرم‌افزارهای مالی فعال شدند.

در رابطه با بحث قیمت نرم‌افزارها، معمولا شرکتهای ارائه دهنده نرم‌افزار 3 نوع قرارداد به شرح ذیل با مشتریان خود منعقد می کنند:

1- قرارداد فروش نرم‌افزار: قرارداد فروش نرم‌افزار شامل دو قسمت می باشد. قسمت اول مبلغی است که شرکت بابت خرید نسخه نرم‌افزار برای استفاده تعداد کاربر محدود پرداخت می کند. بطور مثال نسخه نرم‌افزار برای استفاده 3 نفر کاربر طراحی شده که دارای یک مبلغی می باشد اگر شرکت نیاز داشته باشد که تعداد کاربران زیادی (بیش از 3 کاربر) از نرم‌افزار استفاده کند باید به ازاء هر کاربر یک مبلغی مجزا نیز پرداخت نماید.

2- قرارداد استقرار و پیاده سازی: پس از خرید نرم‌افزار توسط شرکت باید یک قراردادی نیز برای نصب، راه اندازی و آموزش پرسنل با شرکت ارائه کننده نرم‌افزار منعقد کند که معمولا مبلغ آن یک درصدی از مبلغ فروش تعیین می گردد.

3- قرارداد پشتیبانی: قرارداد پشتیبانی قراردادی است که هر ساله بین شرکت و شرکت ارائه کننده نرم‌افزار منعقد و تمدید می گردد. قرارداد پشتیبانی برای این منظور می باشد که اگر در اجرای استفاده از سیستم خطا یا مشکلی پیش آید کارشناسان شرکت ارائه کننده نرم‌افزار آن را رفع نمایند.

الزامات قانونی استتفاده از سیستمهای کامپیوتری برای اشخاص حقیقی و حقوقی

بر اساس آیین نامه تدوین دفاتر قانونی، در صورتی که ثبت رویدادها به صورت دستی انجام شود این رویداد باید به صورت روزانه در دفاتر روزنامه ثبت گردیده و حداکثر ظرف مدت 15 روز از ثبت در دفاتر روزنامه، به دفتر کل منتقل شود. در صورت استفاده از سیستمهای رایانه ای مؤدیان موظفند حداقل هر ماه یک بار خلاصه عملیات حسابداری را در دفاتر روزنامه وارد نماید و حداکثر ظرف مدت 15 روز از ثبت در دفتر روزنامه آن را در دفاتر کل وارد نمایند. بنابراین در صورت استفاده از سیستمهای رایانه ای و اعلام آن به وزارت دارایی، به جای صدور و ثبت روزانه اسناد در دفتر روزنامه می توان به ازای هر ماه تنها یک سند وارد دفاتر نمود.


در این یخش، می‌توانید سفارش مورد نظر خود را ثبت نمایید، سفارش شما توسط همکاران در آمارکده بررسی و در اسرع وقت تعیین هزینه خواهند شد و زمان تحویل پروژه نیز برآورد خواهد شد. تمام این برآوردها در قسمت پنل کاربری که بعد از ثبت نام و ورود به سایت در منوی بالای سایت قابل مشاهده خواهد بود، قابل پیگیری است.

لطفا موارد درخواستی را تیک زده و سفارش خود را ثبت نمایید.

حمایت از ما