مشاوره پایان نامه و مقاله حسابداری، ارائه مقالات روز حسابداری از نشریات معتبر، ارائه ترجمه تخصصی حسابداری و مالی، ارائه اطلاعات صورتهای مالی شرکتهای بورسی، تحلیل آماری تخصصی پژوهش های حسابداری و مالی، ارائه پیش پروپزال تلفن: 09146622440 (برای مدت زمان محدود، مقالات انگلیسی به صورت رایگان قابل دانلود می باشد)

تعریف حسابداری و حسابداری چیست؟

تعریف حسابداری و حسابداری چیست؟

تعریف حسابداری و حسابداری چیست؟


چکیده:

تعریف حسابداری

تعریف حسابداری: حسابداری عبارت است از فرآیند شناسایی، اندازه گیری، پردازش، ثبت، طبقه بندی و گزارش رویدادهای مالی برای تصمیم گیری استفاده کنندگان می باشد. 

با توجه به تعریف حسابداری فوق مشخص می گردد که حسابداری یک فرآیند است که شامل یک سری مراحل می باشد که باید به ترتیب انجام شود. بر اساس اهمیت سیستم کنترلهای داخلی لازم است که هر یک از این مراحل توسط اشخاص مختلف صورت گیرد یا به عبارت بهتر یک شخص مسئول انجام چند کار نباید باشد. برای مثال شخصی که اسناد حسابداری را در یک مجموعه تنظیم و صادر می کند نباید اسناد تنظیم شده خود را تایید نماید چون مغایر با اصل کنترلهای داخلی در شرکت می باشد. برای جلوگیری و کاهش خطر سوء استفاده، اختلاس و ... لازم است که مراحل توسط حسابداری توسط اشخاص مختلف صورت گیرد. لازمه این کار، استفاده از نرم‌افزارهای حسابداری می باشد در اغلب نرم‌افزارهای حسابداری امکاناتی تحت عنوان تعریف حقوق دسترسی کاربران وجود دارد که با استفاده از این قسمت می توان برای همه افرادی که از نرم‌افزار استفاده می کنند حقوق دسترسی مشخص کرد و افراد را با توجه به کاری که انجام می دهند محدود کرد. بطور مثال برای انباردار شرکت فقط قسمتهای مرتبط با حوزه کاری وی که در ارتباط با موجودیهای انبار می باشد فعال کرد و دیگر انباردار نمی تواند به قسمت صدور سند حسابداری، لیست اسناد حسابداری صادر شده و بقیه قسمتها دسترسی باشد. این کار توسط نرم افزار حسابداری امکان پذیر است که تعیین حقوق دسترسی در شرکتها معمولا توسط مدیر مالی یا مسئول حسابداری انجام می شود.

حسابداری چیست؟

شاید بتوان به راحتی و با مراجعه به کتاب اصول حسابداری (1)، این‌گونه پاسخ داد که:

سوال حسابداری چیست؟ حسابداری عبارت است از: هنر[1] ثبت، طبقه‌بندی و تلخیص رویدادهای مالی یک مؤسسه، با حداقل یک مشخصه مالی در قالب واحد پولی و تفسیر نتایج حاصل از بررسی این ارقام (AICPA[2]، 1953، پاراگراف 9).

پیش از این تعریف، هیچ مرجع رسمی تعریفی از حسابداری ارائه نکرده بود. با این حال، این تعریف حسابداری اولین و آخرین تعریفی نخواهد بود که در ارتباط با حسابداری بیان شده است. اگرچه، پیش از این، اکثر تعاریف مطرح شده، حسابداری را مترادف با دفترداری دانسته‌اند. همان‌طور که پیداست در این تعریف حسابداری به عنوان یک هنر و یا یک فن بیان تعریف شده است؛ باوری که کماکان در میان برخی حسابداران نیز رایج است. همچنین حسابداری به عنوان یک عنصر کلیدی در نظر گرفته شده است که می‌تواند به تنهایی امور آشفته را سامان بخشد. در این تعریف سخنی از استفاده‌کنندگان از حسابداری به میان نیامده است، بدین مفهوم که این را وظیفه استفاده‌کنندگان می‌داند تا برای درک گزارشات، نسبت به دانش حسابداری آگاهی یابند.

در سال 1966، AAA[3] در "بیانیه‌ای در مورد تئوری بنیادی حسابداری[4]" تعریف حسابداری را این‌گونه بیان می‌کند:

حسابداری چیست؟ حسابداری عبارت است از: فرآیند شناسایی، اندازه‌گیری و مخابره اطلاعات اقتصادی که امکان انجام قضاوت‌ها و اتخاذ تصمیمات توسط استفاده‌کنندگان از این اطلاعات را فراهم آورد. (AAA، 1966، پاراگراف 7).

در این تعریف حسابداری، می توان نوعی "نگرش استفاده‌کننده‌گرا[5]" را مشاهده نمود. بخش اول این تعریف همانند تعاریف قبلی بر عمل حسابداری تکیه کرده است؛ اما بخش دوم برخلاف تعاریف قبلی مربوط به استفاده‌کنندگان و سودمندی اطلاعات حسابداری برای تصمیم‌گیری‌های آنها است. می توان ادعا داشت که این تعریف یکی از مقبول‌ترین تعاریفی است که تاکنون از حسابداران ارائه شده است. به نحوی که تعاریف ارائه شده پس از این به لحاظ محتوا یکسان اما در ظاهر و نوع بیان متفاوت بودند. از آن جمله می‌توان به تعریف ارائه شده در بیانیه شماره 4 از هیأت اصول حسابداری[6] (APB) اشاره کرد. در این بیانیه APB حسابداری را فعالیتی خدماتی معرفی کرد که اطلاعات مفیدی برای تصمیم‌گیری‌های اقتصادی فراهم می‌اورد.

به بیانی ساده در یافتن سوال پاسخ حسابداری چیست، می توان گفت که: حسابداری به عنوان یک جزء از محیط اقتصادی شناخته می‌شود که با محیط در تعامل است.[7] سرمایه‌گذاران، اعتباردهندگان، دولت و کجامع حرفه‌ای نیز به عنوان اجزایی از این محیط تلقی می‌شوند که هم از حسابداری تأثیر می‌پذیرند و هم بر آن تأثیر می‌گذارند.

حسابداری  و حسابدار

اکثر موسسات متوسط یا بزرگ تجاری یک یا چند حسابدار استخدام می‌کنند. حتی موسسات یا بنگاه‌های کوچک نیز حداقل به یک حسابدار پاره وقت نیازمندند. تا به حال علت آن را پرسیده اید؟ اصلاً ضرورت وجود این افراد چیست؟ احتمالاً اولین نکته‌ای که به ذهنتان خطور می‌کند این است که حسابداران اعدادی را ثبت می‌کنند، یعنی ارقام مربوط به فعالیت های مالی را ثبت می‌کنند. البته این نکته صحیح است. اما حسابداران وظایف بسیار حساس دیگری نیز در تجارت به عهده دارند که کمتر شناخته شده است.

  • حسابداران وظیفه ادره امور بسیار مهم دفتری را به عهده دارند که سبب می‌شود کار موسسات دقیقاً و به راحتی انجام شود، از قبیل ثبت حقوق و دستمزد، جریان ورودی نقدی و پرداخت های نقدی، خرید کالا و موجودی کالا و ثبت اراقام دارایی.
  • حسابداران اظهارنامه های مالیاتی تهیه می‌کنند که علاوه بر مالیات بر حقوق و مالیات بر ارث، شامل مالیات بر درآمد موسسات تجاری نیز می‌شود.
  • حسابداران نحوه‌ی برآورد و ثبت هزینه های تولید و چگونگی تخصیص هزینه‌های تقسیم شده میان بخش‌های متعدد و سایر واحدهای سازمانی موسسه را مشخص می‌کنند.
  • حسابداران متصدیان حرفه‌ای ثبت سود در جهان تجارتند، بدین معنی که، دقیقاً مشخص می‌کنند طی دوره چه میزان سود حاصل شده یا موسسه به چه میزان متحمل زیان شده است. حسابداران برای اطلاع مدیران از هزینه ها و بهای تمام شده، نحوه‌ی فروش، کفایت مانده‌ی نقدی، و وضعیت موجودی کالا گزارش هایی تهیه می‌کنند؛ مهم تر از همه اینکه حسابداران به مدیران کمک می‌کنند تا دلایل لازم برای ایجاد تغییرات در نتیجه‌ی نهایی عملکرد موسسه‌ی تجاری (یعنی سود ویژه) را بفهمند.
  • حسابداران صورت های مالی را تهیه می‌کنند که به سهامداران و صاحبان سرمایه‌ی موسسات کمک کند تا از وضعیت مالی موسسه مطلع شوند. سهامداران بدون اطلاع دقیق از سلامت مالی مؤسسه که در گزارش های مالی دوره‌ای (همان صورتهای مالی) آمده است، سرمایه گذاری نمی‌کنند.

به طور خلاصه، حسابداران کارشان بیش از دفترداری است، آن ها ارقامی را تهیه می‌کنند که در تصمیم‌گیری‌ها به مدیران کمک بسزایی می‌کند. این امر سبب می‌شود که مدیران در جهت حفظ مؤسسه و رسیدن به اهداف مالی مؤسسه گام بردارند.

مدیران مؤسسات، سرمایه گذاران و افرادی که به نوعی به صورتهای مالی متکی‌اند، بیشتر مایلند با حسابداران برخورد داشته باشند. کسانی که از اطلاعات حسابداری استفاده می‌کنند مانند تماشاچیان مسابقه‌ی فوتبال، باید از قوانین اصلی بازی آگاه باشند و بدانند چگونه امتیاز داده می‌شود. هدف این کتاب پرورش تماشاچیان مطلع در بازی حسابداری است.

هر جا نگاه کنید حسابداری هم هست

حسابداری در همه‌ی عرصه‌های زندگی گسترش یافته است. زمانی که در دسته چکتان رقمی وارد می‌کنید و یا برگه‌ی مالیات بر درآمد خود را پر می‌کنید، دارید حسابداری می‌کنید. وقتی قرارداد رهن مسکن را امضا می‌کنید باید شیوه‌ی حسابداری موجر را که برای محاسبه‌ی میزان بهره‌ی وام دریافتی در هر دوره به کار می‌رود، بدانید. سرمایه گذاران مستقل نیاز به فهم برخی از اصول حسابداری دارند، بدین جهت که میزان بازده سرمایه گذاری را برآورد کنند. همچنین هر سازمان یا مؤسسه‌ای، چه انتفاعی چه غیرانتفاعی ، نیاز به اطلاع از وضعیت و جایگاه مالی خود دارد. حسابداری همه‌ی این اطلاعات را در اختیار شما قرار می‌دهد.

انواع شیوه‌های گوناگون حسابداری را اشخاص و مؤسسات گوناگون، به منظور نیل به اهداف گوناگون به کار می‌برند:

حسابداری برای سازمانها و حسابداری برای افراد

حسابداری برای مؤسسات انتفاعی و حسابداری برای سازمان های غیر انتفاعی (مثل بیمارستان ها، هیئت مدیره‌ی مجتمع های مسکونی، مدارس، کلیساها، مؤسسات اعتباری، دانشکده ها)

حسابداری مالیات بر درآمد در زمان حیات شما و حسابداری مالیات بر ارث شما پس از مرگ.

حسابداری برای کشاورزانی که محصول تولید می‌کنند، برای معدن دارانی که استخراج می‌کنند، خرده فروشانی که محصولات تولید شده‌ی دیگران را می‌فروشند.

حسابداری برای ادارات و مؤنسسات حرفه‌ای، که به جای محصول خدماتی عرضه می‌کنند، مانند مؤسسات تفریحی، م حسابدارانسسات حمل و نقل، صنایع بهداشتی، درمانی، رفاهی.

حسابداری بر منابع تاریخ گذشته و حسابداری بر مبنای پیش بینی آینده (یعنی طرح ها و برنامه‌های مالی و بودجه بندی)

حسابداری‌ای که ارائه‌ی صورتهای مالی دوره‌ای در آن اجباری است (مثل حسابداری مؤسسات تجاری) و حسابداری‌ای که در آن نیاز به گزارش های حسابداری رسمی نیست.

حسابداری معطوف به هزینه (اکثر شرکتها) و حسابداری‌ای که تغییرات قیمت بازار را ثبت میکند (مانند صندوق‌های مشترک سرمایه گذاری)

حسابداری بخش خصوصی و حسابداری بخش دولتی

حسابداری مؤسسات پررونق، که تا مدت ها دایر خواهند بود و حسابداری مؤسسات ورشکسته که شاید در آینده دایر نباشند.

حسابداری هم در بازارهای آزاد و نظام های اقتصادی سرمایه داری مورد نیاز است هم در نظام‌های اقتصادی سوسیالیستی متمرکز و کنترل شده. فعالیت های اقتصادی نیازمند اطلاعات است. هرچه نظام اقتصادی پیشرفته‌تر باشد، بیشتر به اطلاعات نیاز است. اکثر این اطلاعات از طریق سیستم حسابداری مورد استفاده‌ی افراد مؤسسات و سایر ادارات در نظام اقتصادی به دست می‌آید.

برخی از کهن‌ترین اسناد تاریخی، صورت حساب‌های ثروت و فعالیت‌های تجاری است و نیاز به اطلاعات حسابداری، مشوق اصلی انسان‌ها در توسعه‌ی سیستم محاسباتی امروزی بوده است.

پروفسور ویلیام ای. پیتون، استاد معروف حسابداری در دانشگاه میشیگان، که سالهای زیادی در این دانشگاه سمت استادی داشت (و بیشتر از 100 سال زندگی کرد) در کتاب درسی خود، اصول حسابداری به خوبی هدف حسابداری را بیان داشته است:

حسابداری به مفهوم کلی آن، یک وظیفه‌ی اصلی دارد: تسهیل اداره‌ی فعالیت‌های اقتصادی. این ویژگی دارای دو مرحله‌ی کاملاً مرتبط به هم است: (1) برآورد و مرتب کردن داده‌های اقتصادی؛ و (2) انتقال نتایج حاصل از این فرایند، به طرف های ذی نفع.

تعریف حسابداریاز زبان پروفسور پیتون

تعریف حسابداری از زبان پروفسور پیتون را دوست دارم، بدین جهت که هدف اصلی حسابداری را بیان می‌کند؛ هر چند، این تعریف به نوعی بخشی از حسابداری، یعنی دفترداری را شامل نمی‌شود (رک. به فصل 2). حسابداری شامل دفترداری نیز می‌شود؛ که دفترداری به ثبت دقیق و مشروح فعالیت های اقتصادی و داد و ستدهای تجاری می‌پردازد. اما حسابداری ویژه‌ای کامل تر و وسیع تر از دفترداری است، چرا که حسابداری طراحی سیستم دفترداری است، حسابداری بسیاری از مسائل موجود در زمینه‌ی محاسبه‌ی میزان اثرات مالی فعالیت های اقتصادی را مشخص می‌کند. علاوه بر این، حسابداری مشتمل بر گزارش های مالی است و این ارقام و برآوردها را برای اشخاص غیر حسابدار، به طور خلاصه و واضح شرح می‌دهد. میزان مؤسسات و سرمایه گذاران نیز مانند خیلی های دیگر، به گزارش های مالی اتکا می‌کنند، زیرا این اطلاعات اساسی در تصمیم‌گیری های مهم اقتصادی به آنها کمک می‌کند.

حسابداران در سیستم حسابداری کنترل های داخلی را طرح می‌کنند که برای به حداقل رساندن خطاهای ثبت اعداد، در بسیاری از فعالیت هایی که مؤسسات تجاری درگیر آن هستند، به کار می‌رود. کنترل های داخلی که حسابداران طرح می‌کنند، دزدی، اختلاس، کلاهبرداری و سایر رفتارهای غیرصادقانه را مشخص و از وقوع آن آن جلوگیری می‌کند. در سیتم حسابداری، کنترل‌های داخلی بسایر حائز اهمیت است، چرا که پیشگیری بهتر از درمان است.

حسابدار فهرست کامل جزئیات فعالیت های مالی یک دوره را تهیه نمی‌کند. در عوض، صورت مالی خلاصه‌ای ارائه می دهد که نشان دهنده‌ی حاصل جمع‌هاست، نه فهرست کامل فعالیت هایی که منجر به آن حاصل جمع‌ها شده است. مدیران گاه گاهی نیاز به مرور دقیق فهرست مشروح داد و ستدهای خاص دارند، اما این مسئله عمومیت ندارد. اکثر مدیران فقط خلاصه‌ی صورت های مالی یک دوره را می‌خواهند اگر بخواهند وارد جزئیات تشکیل دهنده‌ی جمع مبالغ شوند، اطلاعات مشروح و کامل را از حسابدار تقاضا می‌کنند. به علاوه سرمایه گذاران خارج از مؤسسه معمولاً فقط صورتهای مالی خلاصه شده را مشاهده می‌کنند. به طور مثال آنها فقط درآمد حاصل از فروش یک دوره را مشاهده می‌کنند، نه مبالغی را که به هر مشتری فروخته شده است.

صورتهای مالی را در پایان هر دوره مالی حسابداری تهیه می‌کنند. هر دوره ممکن است یک ماه، سه ماه یا یک سال باشد. یک نوع گزارش اصلی حسابداری که در پایان هر دوره تهیه می‌شود گزارشی است برای اینکه بدانیم، در پایان دوره مالی در چه وضعیتی قرار داریم. این گزارش صورت وضعیت مالی یا آن طور که متداول تر ایت تزارنامه نامیده می‌شود. تاریخ تهیه‌ی این گزارش در بالای آن درج می‌شود.

ترازنامه دو ستون دارد. در یک طرف دارایی‌های مؤسسه فهرست می‌شود، که این دارایی‌ها، منابع اقتصادی به کار رفته در مؤسسات است. طرف دیگر ترازنامه صورت ریز اقلامی است که دارایی ها از آ«جا حاصل شده، یا منابع دارایی‌ها به شمار می‌رود. ارزش دارایی‌های گزارش شده ترازنامه ، مبالغی است که وقتی دارایی‌ها به تملک درآمدند، در ترازنامه ثبت می‌شوند. در بسیاری از دارایی‌ها این قیمت ها جدیدند و فقط چند هفته یا چند ماه از آنها گذشته است. در برخی از دارایی ها ارزش های گزارش شده در ترازنامه بهای تمام شده دارایی‌هایی است که سالهای قبل خریداری شده است.

 

شغل حسابداری

در اقتصاد بسیار پیشرفته‌ی کنونی ما، بسیاری از مردم از راه حسابداری امرار معاش می کنند اینجا اصطلاح حسابدار در وسیع‌ترین معنی آن به کار رفته است. بر طبق چکیده‌ی آماری سال 1998 ایالات متحده، حدود 6/1 میلیون نفر از نیروی کار ایالات متحده حسابدار و حسابرس هستند که اندکی بیش از نیمی از آنان زنند؛ این آمار، در مقایسه با نسل قبل، افزایش مطلق داشته است. در حدود 3/1 (یک سوم) از این حسابداران برای مؤسسات غیر دولتی مستقل کار می‌کنند و خدمات حسابرسی و حسابداری خود را به عموم ارائه می‌دهند. شرکتها، ادارات دولتی، سازمان های غیر انتفاعی و سایر سازمانها و نهادها نیز 3/2 (دو سوم) بقیه را بکار گرفته‌اند.

به لحاظ اینکه حسابداران با اعداد و ارقام و جزئیات کار می کنند، از حسابداران تحت عنوان چرتکه، ماشین حساب، ماشین حسابگر و سایر عناوینی یاد می‌شود که نیاز به ذکر آنها در اینجا نیست. حسابداران این موارد را شوخی تلقی می‌کنند. در واقع حسابداران از بسیاری جهات حرفه‌ی قابل احترام و با ارزشی دارند.

 

نرم افزار حسابداری

برنامه ها و نرم افزارهای مالی و حسابداری امروزه در رقابت شدیدی با یکدیگر هستند، و دراین بین کار صاحبکاران و فعالان اقتصادی و صاحبان کسب و کارهای کوچک و بزرگ به مراتب سخت تر شده است، افزایش روز به زور خدمات این نرم افزارها و در عین حال سعی در کاهش هزینه ها، همه و همه مراحل تصمیم گیری را برای خریداران و استفاده کنندگان چنین خدماتی سخت کرده است. شناخت نیازهای شخص کارفرما، و توجه به امکاناتی که نرم افزارها ارائه می کنند و نهایتا انتخاب نرم افزارهای حسابداری مطابق با نیازهای کارفرما، مراحلی هست که باید رعایت شود. در بخش نرم افزارهای حسابداری، مقالات متنوعی در خصوص نرم افزارهای مالی ارائه شده است، و اطلاعات زیادی در خصوص این برنامه ها ارائه شده است.

 

 

 

 

سایر بخش های سایت:

برای مشاهده آرشیو پایان نامه های کار شده در زمینه حسابداری ، مالی و حسابرسی بر روی عبارت دانلود پایان نامه حسابداری و برای مشاهده لیست مقالات ترجمه شده بر روی عبارت مقاله انگلیسی حسابداری با ترجمه کلیک نمایید ، این مقالات به صورت ترجمه تخصصی حسابداری توسط مترجمین مجرب انجام شده است.

 


[1] Art

[2] American Institute Of Certified Public Accountants (AICPA)

[3] American Accounting Association (AAA)

[4] A Statement Of Basic Accounting Theory (ASOBAT)

[5] User Approach

[6] Accounting Principle Board (APB)

[7] در نظریه‌های نوین، حسابداری به عنوان یک ابژه خنثی در نظر گرفته نمی‌شود بلکه اینگونه فرض می‌شود که میان حسابداری و محیط آن یک دیالکتیکی وجود دارد. به نحوی که نمی‌توان هیچ یک را بدون در نظر گرفتن دیگری مورد مطالعه قرار داد.

 


حمایت از ما