مشاوره پایان نامه و مقاله حسابداری، ارائه مقالات روز حسابداری از نشریات معتبر، ارائه ترجمه تخصصی حسابداری و مالی، ارائه اطلاعات صورتهای مالی شرکتهای بورسی، تحلیل آماری تخصصی پژوهش های حسابداری و مالی، ارائه پیش پروپزال تلفن: 09146622440 (برای مدت زمان محدود، مقالات انگلیسی به صورت رایگان قابل دانلود می باشد)

تاریخچه حاکمیت شرکتی و تعریف حاکمیت شرکتی

تاریخچه حاکمیت شرکتی و تعریف حاکمیت شرکتی

تاریخچه حاکمیت شرکتی و تعریف حاکمیت شرکتی


چکیده:

تعریف حاکمیت شرکتی و تاریخچه حاکمیت شرکتی

حاکمیت شرکتی در ابتدای قرن بیست و یکم، دوباره بعنوان یکی ازمهم‌ترین مباحث کسب و کار مطرح شده است (میدری و حجاریان، 15، 1383). بررسی ادبیات موجود نشان می‌دهد که هیچ تعریف مورد توافقی در مورد حاکمیت شرکتی وجود ندارد، تفاوت‌های چشمگیری در تعریف بر اساس کشور مورد نظر وجود دارد. حتی درآمریکا یا انگلستان نیز رسیدن به تعریف واحد کار چندان آسانی نیست. تعریف‌های موجود از حاکمیت شرکتی در یک طیف وسیع قرار می‌گیرند. دیدگاه‌های محدود در یک سو و دیدگاه‌های گسترده در سوی دیگر طیف قرار دارند. در دیدگاه‌های محدود، حاکمیت شرکتی به رابطه شرکت و سهامداران محدود می‌شود. این، الگویی قدیمی است که در قالب نظریه نمایندگی بیان می‌شود.

جهت مشاهده مقالات و پایان نامه های حاکمیت شرکتی بر روی عبارت "حاکمیت شرکتی، مقاله و پایان نامه" کلیک نمایید.

در آن سوی طیف، حاکمیت شرکتی را می‌توان به صورت شبکه‌ای از روابط درنظر گرفت که نه تنها میان شرکت و مالکان آنها (سهامداران)، بلکه میان شرکت و تعداد زیادی از ذینفعان از جمله کارکنان، مشتریان، فروشندگان، دارندگان اوراق قرضه و ... وجود دارد. چنین دیدگاهی درقالب نظریه ذینفعان دیده می‌شود (حساس یگانه، 1385، 89).

تعریف حاکمیت شرکتی

اصل اصطلاح حاکمیت شرکتی کلمه یونانیبه معنی راهنمایی کردن یا اداره کردن می‌باشد و ازکلمه یونانی به کلمه لاتینو فرانسه قدیمتبدیل شده است. اما این کلمه به راه‌های مختلف توسط سازمان‌ها یا کمیته ها مطابق علایق ایدئولوژیکی آنها تعریف شده است (ابو تپانچه، 158، 2009).

به دلیل تعاریف مختلفی که در مورد حاکمیت شرکتی ارائه شده است به بیان تعدادی ازآنها بسنده می‌شود. صندوق بین المللی پول و سازمان توسعه و همکاری اقتصادی در سال 2001 تعریف حاکمیت شرکتی را چنین بیان کرده‌اند: ساختار روابط و مسئولیت‌ها در بیان یک گروه اصلی شامل سهامداران، اعضای هیئت مدیره و مدیر عامل برای ترویج بهتر عملکرد رقابتی لازم جهت دستیابی به هدف‌های اولیه مشارکت. حساس یگانه (1385) در مقاله حاکمیت شرکتی در ایران با بررسی تعریف‌ها و مفاهیم حاکمیت شرکتی و مرور دیدگاه‌های صاحب‌نظران، چنین بیان می‌کند که:

حاکمیت شرکتی قوانین، مقررات، ساختارها، فرایندها، فرهنگ‌ها و سیستم‌هایی است که موجب دستیابی به هدف‌های پاسخگویی، شفافیت، عدالت و رعایت حقوق ذینفعان می‌شود.

هاپ و همکاران وی در سال 1998 پس از تحقیقی که در آکسفورد انجام دادند در تبیین و تعریف حاکمیت شرکتی می‌نویسند: "حاکمیت شرکتی به تشریح سازماندهی داخلی و ساختار قدرت شرکت، نحوه ایفای وظایف هیئت مدیره، ساختار مالکیت شرکت و روابط متقابل میان سهامداران و سایر ذینفعان، به خصوص نیروی کار شرکت و اعتباردهندگان به آن می‌پردازد.

رابرت مانگزو نل مینو، دو صاحب نظری که پژوهش‌های متعدد وگسترده‌ای در مورد تعریف حاکمیت شرکتی انجام داده اند درسال 1995 حاکمیت شرکتی را چنین تعریف کرده‌اند: ابزاری که هر اجتماع به وسیله آن جهت حرکت شرکت را تعیین می‌کند و یا به عبارت دیگر، حاکمیت شرکتی عبارت است از روابط میان گروه‌های مختلف در تعیین جهت‌گیری و عملکرد شرکت. گروه‌های اصلی عبارتند از: سهامداران، مدیر عامل و هیئت مدیره. سایر گروه‌ها، شامل کارکنان، مشتریان، فروشندگان، اعتباردهندگان و اجتماع (حساس یگانه، 48، 1385).

سؤال اساسی آنکه چرا حاکمیت شرکتی طی دو دهه گذشته موضوع مهمی بوده، ولی پیش از آن اهمیت خاصی نداشته است؟ دلایل آن را می‌توان به این صورت مطرح کرد:

1- موج جهانی خصوصی‌سازی در دو دهه گذشته.

2- تجدید سازمان صندوق‌های بازنشستگی و رشد پس‌اندازهای شخصی.

3- موج اعمال کنترل و فعالیت‌های تلفیقی شرکت‌ها از سال 1980.

4- خارج شدن شرکت‌ها از کنترل دولت‌ها و یک پارچه کردن بازارهای سرمایه.

5- بحران‌های سال 1998 آسیای شرقی که اهمیت حاکمیت شرکتی در بازارهای نو ظهور را مشخص کرد.

6- یکسری رسوایی‌ها و ورشکستگی‌های اخیر شرکت‌ها در آمریکا (مارکو باتیچ و همکاران، 89، 2005).

تاریخچه حاکمیت شرکتی در ارتباط با شرکت انرون:

اصولاً ماجرای حاکمیت شرکتی با شرکت انرون بزرگترین شرکت فعال در بخش انرژی جهان آغاز شد. این شرکت درحالی که در سال‌های 1999 و 2000 یی از موفق‌ترین شرکت‌های آمریکایی، با صورت‌های مالی درخشان و پیش‌بینی سود کاملاً جذاب در رأس انتخاب‌های هر سرمایه‌گذار علاقه‌مند به سهام شرکت‌ها قرار داشت، ناگهان درسال 2002 اعلام ورشکستگی کرد.

چند ماه بعد فاجعه ورشکستگی ورلدکام، بزرگترین شرکت مخابراتی جهان، بهای سهام آن را ظرف مدت کوتاهی از صد دلاربه یک سنت رساند. مدیران رده بالای شرکت آن چنان در چرخه شیطانی مدیریت سود هر سهم گرفتار شده بودند که برای پنهان کردن میزان بدهی خود متوسل به نیرنگ در حسابداری شدند. انرون با دستکاری در قواعد حسابداری برای حفظ سود، تقلبات عمده‌ای را از جمله ثبت پیش از موقع فروش‌ها، سرمایه‌ای کردن هزینه‌ها، دستکاری در مفروضات حسابداری صندوق بازنشستگی و زمان‌بندی استهلاکات یا حتی تعیین ذخایر بیش از حد برای تجدید ساختار سازمان را صورت داد (دودانگه، 158، 1384).

 

جهت مشاهده و خرید پایان نامه های حسابداری، مالی و حسابرسی بر روی عبارت دانلود پایان نامه حسابداری و هم چنین جهت خرید ترجمه تخصصی حسابداری مقالات انگلیسی حسابداری و مالی بر روی عبارت مقاله انگلیسی حسابداری با ترجمه و همچنین مطالعه مقالات مرتبط با برنامه های حسابداری و مالی بر روی عبارت نرم افزار حسابداری کلیک نمایید

 حمایت از ما